Jdi pryč od toho kormidla!

Tento příběh byl napsán před mnoha a mnoha lety. Průkaz VMP (vůdce malého plavidla) se všemi kategoriemi, které jsou možné,  jsem vlastnila teprve pár let.

V ČR jsem se výhradně plavila na motorových lodích. Ráda a často jsem je řídila. Byl to přeci jen jiný pocit, když řídím a ne když se nechám pouze vézt. O víkendech jsme se plavili velmi často a na dlouhé vzdálenosti, co jen naše vody dovolily. Užívali jsme si klidu vltavských zátok a malebných labských scenérií.

Na jaře onoho roku jsme se s partou kamarádů domluvili, že pojedeme do Itálie na ostrov Elba. Pronajali jsme si na pevnině loď. Tam jsme dojeli autem. Nalodili jsme se a čekala nás asi 30 km přeplavba na Elbu. Posádka byla převážně mužská šest mužů a dvě ženy.

2

Ženská část posádky

 

SV300047

Radost z plavby

 

Bylo nádherné větrné počasí a cesta přeplavby byla poměrně dlouhá. Těšila jsem se na pořádné plachtění. Neměla jsem vůbec žádné zkušenosti, i když v kapse onen zmiňovaný průkaz. Chlapi se střídali u kormidla a byli naprosto spokojení. Radost na palubě umocňovali becherovkou dovezenou z domova. Nechtěla jsem být pozadu. Ne tedy s becherovkou, tu moc nemusím, ale s možností sedět za kormidlem.

1

U navigačního stolku

 

Zasedla jsem a byla jsem naprosto nadšená, jak mě loď poslouchá. Točila jsem kormidlem sem a tam, vlny kolem nás i před námi se zvedaly. V jednu chvíli jsem měla pocit, že vlna lízne plachtu, jak se loď naklonila. Asi jsem ne zrovna chytře nakrojila vlnu. Nebylo to však nic dramatického, ani nic jiného, než se do té doby odehrávalo. V tu chvíli kapitán, který už chtěl odpočívat se skleničkou v ruce vykřikl: “Jdi pryč od kormidla! Ženská za něj nepatří”. Málem mě zabil očima s becherovkovým nádechem.

SV300053

Za kormidlem

 

Uskočila jsem a kormidlo mu velmi nerada předala. Takovou reakci jsem opravdu nepředpokládala. Docela mě to mrzelo. Ostatní se střídali u kormidla dál. Jejich styl jízdy byl dle mého názoru podobný jako ten můj. Bylo znát, že zkušenosti hochů nejsou veliké. Jim nic kapitán neřekl. Copak ženské  řídí hůř než chlapi? Ani bych neřekla. Stačí pár hodin praxe a plachetnice poslouchá jako hodinky. Není na tom nic složitého či k nepochopení. Plachetnici je jedno jestli je v rukám muže nebo ženy.

SV300045

No coment

SV300092

Na této krásce jsme plachtili

SV300259

Kapitáne, blíží se nebezpečí 🙂

 

Já jsem si tenkrát chtěla splnit sen, zasednout za kormidlo plachetnice a užívat si plavby v překrásném mořském prostředí. Do té doby jsem měla možnost plachtit pouze na českých tocích. A když zrovna na Slapech nebo na Orlíku moc nefouká, tak si plachtění prostě neužijete. Je to takové plácání. U moře je to mnohonásobně lepší, tam je vítr více jak doma.

Tak nějak v hloubi duše cítím, že plachtař nejsem. Mým životem jsou motorové lodě. Jednu vlastníme, má krásné jméno AMBER. A víte co, od té osudné plavby jsem za kormidlo plachetnice nesedla. Asi se ve mně něco hnulo. Třeba se to časem změní. 🙂

Jak to máte milé dámy vy? Také vám chlapi nevěří, když sedíte za kormidlem? Nenechte se deptat, jděte do akce a ukažte jim, že to jde a že to také umíte. První neúspěchy ještě nemusí nic znamenat. Za tu svobodu, pocit volnosti a pohody to určitě stojí.

Třeba vás plachty také trvale neuchvátí jako mě, třeba vám také padnou do oka spíše motorové lodě, u kterých už zůstanete. Ale budete vědět, jaké to je stát sama za kormidlem plachetnice, užijete si tu krásu a svobodu s větrem ve vlasech. Nevzdávejte se! Otevře se vám nový svět.

Článek pro vás napsala Iveta

Jana Balcarová
Jsem držitelkou řady oprávnění včetně velitele námořní jachty. Lodě a plachetnice obzvlášť jsou mou celoživotní vášní. Jelikož mým povoláním je vzdělávání dospělých, spojila jsem vše v jedno. V mých kurzech vůdce malého plavidla pomáhám dalším a dalším budoucím kapitánům a kapitánkám k naplnění jejich snu. Více o mně

Otázky pro dámu za kormidlem

Jsem majitelka kurzů vůdce malého plavidla neboli řidičáků na loď.

Dostávám právě tyto otázky:

  • Proč právě pro ženy?
  • To se kurzy nějak liší?
  • Jak jsi na ty kurzy přišla?
  • K čemu je takový kurz dobrý?
  • Jak to probíhá?

a ještě pár dalších. Pokud podobná otázka napadla i vás, klikněte na:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.