Řidičák na loď pro ženy

Živý kurz v Poděbradech

Skoro všechny ženy na mém kurzu pronesly na úvod větu: „Víte, já si plním sen.“

 • Máte pocit, že se motáte jen kolem domácnosti?
  Jo, je to fajn, ale už mi to nestačí. Kolo, brusle, také fajn. Ale loď? To je ono!
 • Dítě čučí pořád do bedny?
  To už nejde. Potřebuje pohyb, získat barvu, zážitky. Mít na co vzpomínat.
 • S tím vztahem by to také něco chtělo?
  Tak si tak řídím loď, kochám se krajinkou, od grilu se nese vůně večeře. Hm, dobrá představa!
 • Pořád jen cestujete na známá místa, nic nového pod sluncem, žádné dobrodružství?
  Cha chá, už to začínám vymýšlet! Je tolik míst tady u nás, které můžu vidět. I v Holandsku. I v Německu. I ve Francii. Všude na řekách a jezerech. A zase uvidím pár památek. V létě pojedeme k moři. Už se nebudeme muset plácat jenom v písku!

Nemáte toho všeho tak trochu dost?!

A máte pocit, že potřebujete změnu?

Už to vidím

Já a on

Romantika na lodi,  kolem klid, příroda, jsme sami pro sebe...

Pro děti

Vždyť ty děti si ani nevzpomenou, že je nějaká telka nebo že chtějí něco placatého do ruky.

Parta

Poznáváme spoustu nových lidí, smysl pro humor jim tedy nechybí.

Zážitky v přírodě

Zeleň a voda jsou dobíječe energie, pohled na ledňáčka nebo volavku mi ji uchová na dlouho.

Poznávání

Čechy nabízejí spoustu krásných míst a je rozdíl dorazit autem nebo po vodě.

Hurá do Evropy

Řeky, jezera a kanály západní Evropy jsou vyhlášené lodní turistikou a nabízejí komfort.

Moře trochu jinak

Nebude problém vydat se sami na lodi kolem pobřeží nebo na ostrovy.

Co vlastně chci? Atraktivní životní styl!

To vše vám umožní řidičák na loď!

Mám mnohaleté zkušenosti s plavbami na řekách ČR. Každé léto vyrážím na moře s plachetnicí. Voda a život na lodi jsou mou vášní. Budu moc ráda, když vás budu moct dovést k vašemu Řidičáku na loď právě já.  

Jmenuji se Jana Balcarová a lodím se věnuji již od nejranějšího mládí. Od svých 14 let jsem byla členkou jachtařského klubu v Poděbradech a zúčastnila jsem se moha závodů. Plachetnice jsou mojí velkou láskou. Tahle láska mě přivedla k tomu, že jsem si sama udělala kurz řidičák na loď a mohla najednou vyplout třeba do Francie nebo Holandska. Zkrátka kdekoliv po Evropě. Ale stále jsem nemohla řídit velkou plachetnici na moři. Proto jsem si udělala další papíry - velitel námořní jachty

Kurz Řidičák na loď, ten první, který jsem absolvovala, byl jedním slovem hrozný! Kamarád mi vnukl myšlenku, že bych mohla začít školit sama. Ten nápad mě nadchl. Vzdělání pro školení jsem měla (FF UK, obor andragogika - vzdělávání dospělých), tak jsem se do toho pustila. Jak už jsem někde uvedla, nejedu v tom sama. Mám skvělé kolegy. Mohu tak dnes nabídnout kurz Řidičák na loď, který dělám tak, aby lidi bavil a líbil se jim a hlavně abych budoucí kapitány a kapitánky co nejvíc naučila a připravila je na zkoušky i na plavbu. 

Z čeho se kurz Řiďičák na loď skládá

1. Teorie

Začneme tím, že vás seznámím s veškerou potřebnou teorií, kterou potom "předvedete" v testech na Státní plavební správě. Dostanete ode mě veškerý výukový materiál a scripta, všechny otázky z teorie s vámi projdu, vysvětlím a naučím vás je. Výsledkem bude, že při závěrečných testech nepohoříte, naopak projdete bravurně a v pohodě a HNED ten den si odnesete v kapse ještě teplý vlastní řidičák na loď! Řidičák, kterému nikdy nekončí platnost. 🙂

2. Výcvik

Nastoupíme na opravdovou loď a naučím vás ji řídit. Budete umět odplouvat i připlouvat, otáčet se a zažijete také jízdu ve vysoké rychlosti. Bude to outdoorový zážitek, na který nezapomenete. Také vás naučím proplouvat plavební komorou. Je to manévr, který bývá spojený se strachem. U mě se ale nemusíte ničeho bát, ukážu vám, jak na to, a bude to pro vás hračka.

3. Zkouška z praxe

Předvedete vše, co jste se naučili ve výcviku. Stoupnete si ke kormidlu a ukážete mi, jak umíte řídit loď. Je jasné, že dobře, protože vás to sama naučím. 😉 Po jízdě dostanete Osvědčení z praxe, neboli oficiální potvrzení, že umíte řídit loď.

Pojďme si to ještě shrnout:

 • Připravím vás na testy z teorie na Státní plavební správě tak, abyste je složili na první dobrou, naučím vás spoustu vychytávek užitečných pro plavbu.
 • Půjdeme na skutečnou loď a tu vás naučím řídit.
 • Uděláte přede mnou zkoušku z řízení lodi a dostanete na to lejstro. 🙂 
 • Obdržíte skripta a další studijní materiály.
 • Přihlásím vás na testy na SPS.

A to je všechno? Kdepak!

Jsem jediná žena v ČR, která školí a učí lidi řídit loď. Vážně jediná! Jinak je to doména mužů. A jako žena vím, že přístup nás žen ke kormidlu je jiný než u mužů a rozumím mu. Budu vaší ženskou průvodkyní a provedu vás celým kurzem v klidu a pohodě. 

Rozpustím vaše strachy. Jestli se trochu bojíte, tak se mnou nemusíte. Vše zvládneme v pohodě. 

Připravila jsem pro vás krásný bonus - večerní relax. Půjdeme na vyhlášenou poděbradskou kolonádu. Ta je vážně nádherná a bude se vám líbit. Po promenádě vás vezmu do útulné osvědčené kavárny, kde si můžete dát občerstvení a dobroty podle vlastního výběru (platíte si sami). Můžeme si dát vínečko, večeři a povídat, dokud vás to bude bavit. 

Tak přijeďte a dopřejte si nejen řidičák na loď, ale i ženský relax a přátelskou atmosféru. 

Co na kurz říkají účastníci?

Ja som nad kurzom dlho váhala, lebo je to jeden z mojich snov, ale netušila som, či by som vodičák a skúšky zvládla urobiť. Moje obavy sa však po stretnutí s Janou úplne rozplynuli. Ide z nej taká fantastická energia, že kurz bol nielen výuka, ale aj neskutočná zábava. Veľmi som si to užila a Jana pomohla s úplne všetkým, odpovedala na každú otázku, vyriešila každý problém. Je to proste žena činu. Na mne už bolo len nabifľovať sa teóriu a pustiť všetky strachy k vode. Som veľmi rada, že som sa rozhodla splniť si aj tento svoj sen.
Slávka
Děkuji, že jsem si díky vám mohla splnit sen a konečně začít řídit loď. Připravila jste mě ke zkouškám perfektně, zvládla jsem to hned napoprvé. Je to úžasný pocit mít vlastní řidičák na loď! Čas na školení byl pro mě příjemný, kvitovala jsem, že můžu "vypadnout" z domu a pracovat nejen na splnění svého snu, ale i si odpočinout a zrelaxovat. Všem ženám školení u vás vřele doporučuji.
Veronika
Jeste jednou dekuji za velice prijemny cas, straveny na kurzu VMP. Teoreticka priprava byla skvela, dostali jsme spoustu materialu k nastudovani, aby jsme zvladli i teoreticke zkousky. Jinak praxe byla excelentni, pan kapitan, ktery nam vse vysvetloval a pak nas zkousel, je uzasny a hodne zkuseny chlap, ktereho bych dokazal poslouchat cele dny. Rozhodne tento kurz doporucuji vsem, kdo uvazuje o VMP
Michal
Dobry vecer, pani Balcarova, kurz byl pro me prijemny s komorni atmosferou, presne jak pisete, vzpominam rada na pana kapitana, videa, spolecnou kavu i diskuzi nad teorii a tim co nas ceka:). Samozrejme nejzazivnejsi pak byla praxe a pekne i bylo, ze jsme se nakonec plavili v Praze. Takze Vaš tandem - Vy a pan kapitan vrele doporucuji! Preji Vam krasne a klidne Vanoce a stastny novy rok!
Vladka

Kdy, kde a za kolik

Kde

Hotel Junior Poděbrady a Oseček

Kdy

Dle vypsaných termínů

Za kolik

Celý kurz 8 500 Kč

Otázky, které vás napadají

Potřebuji ubytování, co mám dělat?

Doporučuji:
 • Do hotelu Soudek chodíme obvykle i na oběd k velké spokojenosti všech. Ale je pravda, že během dopoledního školení také všichni dost vyhládnou.
 

Nemůžu na objednaný kurz přijet, co mám dělat?

Nic se neděje. Domluvíme jiný termín, nebo můžete poslat někoho jiného.

Co přesně obsahuje a neobsahuje kurzovné?

Shrnuto:  
 1. základní kurz na motorový člun
 2. doplňkový kurz na moře, příbřežní plavbu
 3. doplňkový kurz na malou plachetnici
 4. studijní materiály
 5. občerstvení
 6. výcvik na motorovém člunu
 7. zkoušku z praxe
 8. zaslání přihlášky na SPS

Co si mám vzít s sebou na kurz?

Vyplněnou přihlášku, lékařský posudek, fotografii a kolek 500,- nebo peníze. To je správní poplatek za vystavení průkazu Státní plavební správou. Dále můžete mít zápisník. Na loď potřebujete toto: oblečení podle počasí, ale počítejte, že na lodi fouká. Obuv s bílou podrážkou, aby nedělala šmouhy na lodi, sluneční brýle, opalovací krém, pokrývku hlavy. Zase podle počasí.

Co bude dál po absolvování kurzu?

Po absolvování kurzu budete mít všechny materiály pro teoretické složení zkoušky a budete jim rozumět. Budete mít také složenou praktickou zkoušku, bez které byste se ke zkoušce na Státní plavební správě ani nedostali. Dokumenty, které jste mi předali v rámci víkendového kurzu (žádost, lékařský posudek...) doplním o vámi vybraný termín a na zkoušky vás přihlásím. Odpadá vám tak jakákoliv starost, vše zařídím za vás. Přesto ještě budete potřebovat nějaký čas pro vstřebání nabitých informací, učení se a zopakování teorie.

Proto doporučuji si po absolvování našeho kurzu  dát časovou rezervu nejméně 2 týdny, než půjdete ke zkoušce, abyste si látku mohli ještě sami dopilovat.

Vyzkoušejte si vzorové testy autentické s těmi, které jsou k dispozici při zkoušce.
Budete přesně vědět, zda jste již ke zkoušce připraveni. • Dostavte se na zkoušku na Státní plavební správě v objednaném termínu.
 • Jak probíhají zkoušky u Státní plavební správy?

  Zkoušky probíhají formou testu za pomocí počítače.
  Na výběr máte ze tří možností. Správnou možnost zakliknete.
  Nejprve je nutné složit povinnou zkoušku VMP.
  Po jejím úspěšném složení můžete následně složit i zkoušku MPZplachetnice.

  Základní část Vůdce malého plavidla (VMP) určená pro kategorie M a M20 obsahuje 5 testových listů po 7 otázkách, celkem 35 otázek. Otázky jsou vybrány z otázek z předmětů plavební provoz, základy techniky a základy první pomoci. Doba na zpracování testu je maximálně 30 minut. Test je hodnocen počtem bodů, za každou správnou odpověď je přidělen 1 bod. Uchazeč „vyhověl“, dosáhl-li nejméně 30 bodů.

  Zkouška pro oblast C MPZ – příbřežní plavba na moři: je určena pro držitele alespoň kategorie M nebo M20, volitelně S nebo S20. Test obsahuje 4 testové listy po 7 otázkách, celkem 28 otázek z předmětů mezinárodní námořní právo a předpisy (vybrané paragrafy zákona č. 61/2000 Sb., vybraná pravidla Úmluvy o mezinárodních pravidlech pro zabránění srážkám na moři – COLREG 1972), základy navigace a značení mořských vodních cest – systém IALA, základy meteorologie, základy bezpečnosti a záchrany života na moři. Doba na zpracování testu je maximálně 25 minut. Test je hodnocen počtem bodů, za každou správnou odpověď je přidělen 1 bod. Uchazeč „vyhověl“, dosáhl-li nejméně 24 bodů.

  Doplňková část Plachetnice určená pro kategorie S a S20 obsahuje 2 testové listy po 7 otázkách, celkem 14 otázek. Otázky jsou vybrány ze souboru otázek ze základů konstrukce plachetnic, teorie plavby plachetnic a techniky plachtění. Doba na zpracování testu je maximálně 10 minut. Test je hodnocen počtem bodů, za každou správnou odpověď je přidělen 1 bod. Uchazeč „vyhověl“, dosáhl-li nejméně 11 bodů.

  Pokud žadatel při zkoušce neprospěje, má možnost vykonat opravnou zkoušku v následném zkušebním termínu, nejpozději však do čtyř měsíců od podání žádosti. Po čtyřech měsících je třeba podat novou žádost, včetně všech aktualizovaných dokladů.

  Na jakou loď budu mít oprávnění?

   
  • 1. Oprávnění na motorový člun bez omezení výkonu motoru a do 12 osob na palubě.
  • 2. Oprávnění na plavbu na moři do vzdálenosti 1 Nm od pobřeží a ostrovů při síle větru do 4 °Beaufortovy stupnice.
  • 3. Oprávnění na plachetnici do 20 m² plochy plachet.

  Na jaké lodi probíhá výcvik?

  Výcvik probíhá na gumovém člunu, což je pro výcvik naprosto ideální, o délce necelých 7 m. Je to bývalý záchranářský člun a je vybavený navigací a dalšími přístroji a středně silným motorem.

  Nerozumím různým výrazům a zkratkám

  Slovníček:

  • VMP, M = oprávnění pro motorový člun,
  • MPZ, C = průkaz na moře, rozšíření VMP,
  • S = oprávnění na plachetnici, doplňkový kurz,
  • Ověření praktických dovedností = zkouška z praxe,
  • Osvědčení o ověření praktických dovedností = papír, který za zkoušku dostanete od nás, přikládá se k přihlášce,
  • Zkouška – z praxe,
  • Test – z teorie,
  • Výcvik – průprava na lodi před zkouškou,
  • SPS = Státní plavební správa
  Některé budoucí kapitánky neřekly, že si plní sen, ale že jejich děti nebo partneři věděli, jak moc by chtěly umět řídit loď, tak jim kurz věnovali jako dárek.
  řidičák na loď